Сабақтың тақырыбы Ахмет Байтұрсынов ұлт ұстазы Зерттеу сұрағы



бет1/3
Дата30.01.2024
өлшемі31.23 Kb.
#490259
түріСабақ
  1   2   3
қазақстан тарихы 9 сынып Ахмет Байтұрсынов - ұлт ұстазы қысқа мерзімді жоспар






Бөлім: 9.3 Кеңестік
Қазақстанның мәдениеті: білім
мен ғылым

Мектеп:






Уақыты:

Мұғалімнің аты - жөні: Е.Р. Шингожина




Сынып: 9

Қатысқан оқушылар саны: 5

Қатыспағандар:0




Сабақтың тақырыбы

Ахмет Байтұрсынов - “ұлт ұстазы»






Зерттеу сұрағы

Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай?




Осы сабақ арқылы
жүзеге асырылатын
оқу мақсаттары

Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалау;




Сабақтың мақсаты

А. Байтұрсыновқа Ахмет Байтұрсыновты қазақ тіл білімінің негізін салушы, қоғам қайраткері ретінде бағалайды.






Сабақтың нәтижесі

Оқушылар оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды, жазба жұмыстар жасайды, сұраққа жауап береді.




Тілдік мақсаттар

Ахмет Байтұрсынов туралы мәтінді оқып,талдайды. (оқылым мен айтылым)
Пәнге қатысты лексика мен терминология
сауаттылық, техникум, алғашқы жоғары оқу орындары, институт, ғылыми зерттеу орталықтары, академия
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Ахмет Байтұрсыновтың ғылым саласына қосқан үлесі ........
Ахмет Байтұрсынов қоғам қайраткері ретінде қызметтер атқарды........




Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.


Құндылықтарды
дарыту

Жұптық және топтық жұмыс барысында құрмет көрсету, ашықтық, бір- бірінің ойын құрметтеу құндылықтары жүзеге асады.




Пәнаралық байланыс

Дүние жүзі тарихынан кеңестік замандағы білім және ғылым туралы алған білімдерін қолданады;
Қазақ және орыс әдебиеті пәндерінен ХХғ. 20-30жж. зиялылардың ағартушылыққа қосқан үлесі туралы білімдерін қолданады
Қазақ тілі пәнінен игерілген дағдыларын өз ойларын дұрыс жеткізу кезінде пайдаланады.




АКТ қолдану

Мүмкіндігінше Ахмет Байтұрсынов туралы ақпарат қарастырады.




Алдыңғы білім

Оқушылар 8 сынып бағдарламасынан ХІХ ғасырдың аяғы-ХХ ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының ағартушылық қызметі туралы біледі.




Сабақ барысы




Сабақ кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер



Оқыту ресурстары

Психологиялық ахуал тудыру

Сәлемдесу.
Сәлеметсіздер ме. Здраствуйте. Хэллоу. Сит даун плиз.









Сабақтың басталуы

Төрт шумақ өлең жолдары. Балалар сабақты өзімізді реттеуден бастайық. Тақтадағы өлең шумақтарын бірге оқып бір-бірімізге арнайық.
Қуанамын мен де
Қуанасын сен де
Қуанайық достарым
Арайлап атқан күнге.


Шаттық шеңберін құрап бір-біріне тілек айтады
Сабақты мынадай сөздермен бастағым келіп тұр.
«Өз тарихын білмеген халық өзін де сыйламайды»


Топтарға бөлу: «Қағаз қиындылары»
Бірнеше суретті араластырып оқушыларға тандатамын. Оқушылар қағаз қиындыларын біріктіріп сурет құрастыру керек. Сол арқылы топқа бөлеміз. Топқа бөлінген соң топ басшысын сайлаймыз. Топ басшысына бағалау парақшасы беріледі. Жасалған әр жұмысты бағалап отырады (ең жоғары бал 5 тен аспауы керек)







Үй тапсырмасын тексеру.

Екі топта 2 оқушыға ақ қағазда жазылған тест тапсырмасын берем 5 сұрақтан тез арада орындау керек. 3 минут уақыт



Екі топтан екі оқушы орындайды




Жаңа білімді меңгеру.

Оқушыларға төмендегідей цитатаны ұсынамын. Цитатаның төңірегінде сыныптық талқылау ұйымдастырамын


Өзге оқыған мырзалар шен іздеп жүргенде, қорлыққа шыдап, құлдыққа көніп, ұйқы басқан қалың қазақтың ұлт намысын жыртып, ұлттық арын жоқтаған патша заманында жалғыз-ақ Ахмет еді. Қазақтың ол уақыттағы кейбір оқығандары уез, губерния соттарына күш салып, тілмәш болып, кейбірі арын сатып ұлықтық іздеп жүргенде, Ахмет қазақ ұлтына жанын аямай қызмет қылды… халықтың арын іздеп, өзінің ойға алған ісі үшін бір басын бәйгеге тікті.


С.Сейфуллин

  • цитатада кім туралы айтылады?

  • цитата қандай ақпарат береді?

  • цитатаның құндылығы неде?

Зерттеу сұрақтарымен таныстырылады.
Ахмет Байтұрсыновтың ғылыми мұрасы қандай?




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет