РЕГИОНАЛЕН ИНСПЕКТОРАТ ПО ОБРАЗОВАНИЕТО - ВРАЦА
Враца, ул. “С. Врачански” № 6 , тел./факс 092 62 46 43
П Р Е Г Л Е Д И Н А С О К И
ПО ПРИЛАГАНЕ НА ИЗИСКВАНИЯТА НА НОРМАТИВНИТЕ ДОКУМЕНТИ В СИСТЕМАТА НА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА
ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ИНТЕГРИРАНОТО ОБУЧЕНИЕ НА ДЕЦА
И УЧЕНИЦИ СЪС СПЕЦИАЛНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПОТРЕБНОСТИ
септември, 2009 г.
Основание
Като резултат от извършени проверки на мобилни групи и тематична проверка „Организация на интегрираното обучение на ученици със специални образователни потребности в общообразователни училища” през уч. 2008 / 2009 г. са констатирани трудности при осъществяване на интегрираното обучение на ученици със специални образователни потребности. Изведените аспекти на усъвършенстване , при които са взети предвид и предложения на директорите, включват:
-
Подобряване на условията за осъществяване на интегрираното обучение на ученици със СОП в общообразователните училища - изграждане на подкрепяща среда;
-
Запознаване на всички длъжностни лица – директори, ресурсни учители, учители в общообразователните училища, с ДОИ за обучението на децата и учениците със СОП и/или с хронични заболявания; провеждане на обсъждания и набелязване на мерки за подобряване на организацията на интегрираното обучение на училищно ниво.
-
Оптимизиране на организацията и контрола на дейностите, свързани с интегрираното обучение на ученици със СОП, подобряване на координацията между РЦПИОВДУСОП и училищата и провеждане на конкретни дейности с такава цел и насоченост; въвеждане на единни изисквания при оформяне на документацията, свързана с интегрираното обучение на ученици със СОП.
По-важни нормативни документи в системата на народната просвета, съдържащи регламентация във връзка с интегрираното обучение на деца и ученици със специални образователни потребности
-
Закон за народната просвета;
-
Правилник за прилагане на Закона за народната просвета;
-
Наредба № 1 от 23.01.2009 г. за обучението на деца и ученици със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания;
-
Наредба № 3 от 15.04.2003 г. за системата за оценяване;
-
Наредба № 4 / 16.04.2003 г. за документите за системата на народната просвета.
ЗАЩО?
Постигането на успешна и пълноценна интеграция на децата и учениците със специални образователни потребности кореспондира с една от основните цели, поставени в Националната програма за развитие на предучилищното възпитание и училищното образование / 2006 –
2015 г./- за равен достъп до образование;
Оптималната организация на интегрираното обучение предполага изграждане на подкрепяща среда за деца и ученици със специални образователни потребности, което е особено важно условие за успех.
За постигане на единен подход на територията на ДГ и училищата в област Враца при прилагане на изискванията за организацията на интегрираното обучение на деца и ученици със специални образователни потребности.
КОЙ?
директори на ДГ, училища, обслужващи звена;
педагогически екипи;
Екип за комплексно педагогическо оценяване към РИО – Враца;
специалисти от Ресурсен център за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на
деца и ученици със специални образователни потребности /РЦПИОВДУСОП/; други специалисти;
осигуряване на силна обществена подкрепа – родители, институции, граждани.
Интегрираното обучение и възпитание е насочено към деца и ученици с:
различни видове увреждания – сензорни, физически, умствени, множество увреждания;
езиково-говорни нарушения;
обучителни трудности.
КЪДЕ?
детски градини по чл.18 от ЗНП;
училища по чл. 26, ал.1, т.1 – 10, т.12 от ЗНП;
РЦПИОВДУСОП;
Дневните центрове за младежи с увреждания изпълняват и функции, подкрепящи и интегрираното обучение на деца и ученици със СОП – напр. почасови грижи, работа със специалисти, рехабилитационна дейност и др.
С децата и учениците със специални образователни потребности, които се обучават и възпитават интегрирано, може да се осъществява и индивидуална, и групова работа в стая, оборудвана с технически средства и дидактически пособия, в кабинета на рехабилитатора и в логопедичния кабинет.
Ресурсният учител може да подпомага ученика със СОП и в учебните часове.
КАКВО? и КАК?
Съгласно чл.2, ал.1 от Наредба № 1 от 23.01.2009 г. за обучението на деца и ученици със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания, на децата и учениците със специални образователни потребности се осигурява психолого-педагогическа подкрепа за:
1. коригиране и компенсиране на съответното увреждане, нарушение или затруднение;
2. подпомагане в образователно-възпитателния процес за постигане на държавните образователни изисквания за предучилищното възпитание и подготовка или за учебното съдържание;
3. стимулиране на цялостното им развитие за успешна социална интеграция и професионална реализация.
За осигуряване на качество на интегрираното обучение на деца и ученици със СОП, директорите следва да положат усилия за осигуряване в училищата и ДГ на подкрепяща среда. След влизането в сила на ДОИ за обучението и възпитанието на деца и ученици със СОП този израз има ясно очертани параметри, за достигането на които следва да се положат целенасочени и последователни усилия. Осигуряването на подкрепяща среда включва /чл.7 от Наредба № 1 / 23.01.2009 г./:
1. достъпна архитектурна среда съгласно изискванията на Наредба № 6 от 2003 г. за изграждане на достъпна среда в урбанизираните територии (ДВ, бр. 109 от 2003 г.);
2. екипи от специалисти, в които в зависимост от потребностите на децата и учениците се включват учители - специални педагози, ресурсни учители, психолози, логопеди, рехабилитатори на слуха и говора и други, както и родителите, настойниците или попечителите на децата и учениците със специални образователни потребности.
3. диагностична, консултативна и рехабилитационна дейност;
4. специални учебно-технически средства и апаратура, дидактически материали, учебни помагала, специализирани софтуери и други;
5. индивидуални образователни програми;
6. учебни програми по специалните учебни предмети за децата и учениците с увреден слух - индивидуално формиране и развитие на устната реч, развитие на речта, музикални стимулации, фонетична ритмика и моторика, реч и предметна дейност;
7. учебни програми по специалните учебни предмети за децата и учениците с нарушено зрение - по зрително подпомагане, ориентиране и мобилност и полезни умения.
В област Враца достъпна архитектурна среда e изградена едва в 11 училища и ДГ/и то частично/. Това е крайно недостатъчно и е сериозна пречка пред достъпа на редица деца с физически увреждания до образование.
По-малко финансови средства изисква обособяването на стая за индивидуална и групова работа за деца и ученици със СОП, оборудвана с технически средства и дидактически пособия. Тя е изключително важна за пълноценното провеждане на заниманията за децата и учениците със СОП, макар че те не следва изцяло да се изнасят в нея. Важно е да се осигури баланс между индивидуалната работа и участието в часовете, за да се изпълни замисълът на интегрираното обучение. Важно е осъзнаването на факта, че с децата и учениците със СОП не винаги се работи за достигане на останалите ученици в усвояването на общообразователния минимум. Целите, поставени в индивидуалната образователна програма, понякога са съвсем други – социализация, усвояване на полезни умения и др. В този смисъл, ресурсното подпомагане не цели “наваксване” на учебния материал, а има съвсем друга насоченост, в зависимост от конкретните потребности и възможности на детето или ученика.
При обогатяването на материалната база сред приоритетите на училището/ДГ трябва да се нареди и осигуряването на специални учебно-технически средства и апаратура за децата и учениците със СОП, дидактически материали, учебни помагала, специализирани софтуери и др., в зависимост от конкретните нужди на учениците /децата.
Екипът от специалисти, които работят с децата и учениците със СОП, в голяма степен предопределя качеството на интегрираното обучение в училището или ДГ. Разбирането на неговите цели и смисъл и осъществяването на дейността на всеки от членовете на екипа в най-добрия интерес на конкретното дете или ученик са една от важните предпоставки за успех. За необходимостта от привличане на квалифицирани и мотивирани специалисти има томове със специални разработки. Работата с децата и учениците с увреждания обаче е сферата, в която компромисите в това отношение влияят неотменно и безмилостно върху резултатите от работата, т.е довеждат до липсата на резултати и до съмнения за смисъла на усилията – нещо, което добрият директор не би допуснал.
Известни са трудностите, особено в училищата и ДГ в малките населени места, свързани с намирането на специалисти с необходимата квалификация. Трябва обаче да си дадем сметка, че става дума за двама или трима външни специалисти, които ще бъдат привлечени за работа в определени дни, което не е непосилно.
Големи възможности и резерви съществуват по отношение на усъвършенстването на професионалната компетентност на учителите в училището или ДГ, които не са специални педагози, но работят с ученици или деца със СОП. Познаването и прилагането на изискванията във връзка с организацията на обучението и възпитанието на деца и ученици със СОП е задължително и е първото и необходимо условие за успешна дейност. Политиката на училище /ДГ, които реализират интегрирано обучение, следва да включва и целенасочени действия в тази посока.
Друга сфера, която категорично има необходимост от усъвършенстване, е партньорството с родителите на децата и учениците със СОП. Обединяващата цел – напредъкът на детето или ученика, е много добра предпоставка за съвместни действия. В някои случаи родителите на деца или ученици със СОП са ценен източник на полезни знания за най-добрия и успешния подход към детето.
Съгласно чл. 37, ал.3 от ППЗНП в училищата и детските градини, в които се обучават и възпитават интегрирано деца и ученици със СОП се създават Екипи за подпомагане на обучението и възпитанието на деца и ученици със СОП /ЕПОВДУСОП/.
Училищният екип се назначава не по-късно от 1 септември със заповед на директора на ДГ или училището за срок от една учебна година. Изискванията за състава на екипа са определени в чл. 37, ал.3 от ППЗНП. Специалистите, които не са от училището, се включват в състава на училищния екип, след получаване на тяхното съгласие или, ако са от Ресурсен център – Враца, след процедура по тяхното изискване от директора и негово писмено предложение. Мотивите за това указание са, че в досегашната практика в почти всички училищни екипи в област Враца са включени един и същ психолог и логопед. Това прави невъзможно добросъвестното изпълнение от тях на всички произтичащи задължения. За работа в училищните екипи следва да се търсят и други специалисти с необходимата квалификация. Директорът на Ресурсен център – Враца ще прецени в колко училищни екипи могат да се включат специалистите на обслужващото звено, за осигуряване на качествено и пълноценно участие.
В заповедта следва да бъдат вписани задълженията, които се възлагат на училищните екипи, по възможност най-пълно и точно /примерен образец/.
ЕПИОВДУСОП организира дейността си съгласно годишен план /примерен образец/. Планирането трябва да предвижда изпълнение на задължителните изисквания, съгласно нормативната уредба, но е добре да отразява и училищната специфика и да включва и дейности и мероприятия в тази насока.
Като всеки училищен документ по планирането, годишният план за дейността на ЕПИОВДУСОП следва да е утвърден от директора на училището / ДГ.
Директорът на училището / ДГ има ангажимент по осъществяването на контрол на дейността на училищния екип, по спазването на годишния план и графика на заседанията, както и по воденето на документацията, свързана с неговата дейност.
За заседанията на УЕПИОВДУСОП в училищата /ДГ, в които се осъществява интегрирано обучение на деца или ученици със СОП следва да бъдат водени протоколи - - целесъобразно е това да става в книга за протоколите от заседанията на ЕПИОВДУСОП, а не на отделни протоколи.
С какво започва дейността на директора и на ЕПИОВДУСОП в началото на учебната година? /след като е издадена заповедта да сформиране на Училищния екип/
осъществяване на комуникация с директора на Ресурсен център – Враца във връзка със специалистите, които ще подпомагат децата или учениците със СОП в ДГ / училището; уточняване на график за тяхната дейност, организационни въпроси – най-късно до 30 септември.
Важно!!! Всички деца и ученици, които са обследвани от ЕКПО към РИО – Враца и са насочени за интегрирано обучение в ДГ и общообразователни училища, се включват в списък, който се утвърждава със заповед на началника на РИО – Враца. През учебната година такива списъци ще бъдат утвърждавани 3 пъти – до 31 октомври, до 28 февруари и до 30 юни и изпращани на : приемащите училища, Ресурсен център – Враца и специализираните институции за деца /в случай, че има деца ученици от тях/. Те ще бъдат ориентир за резултатите от извършеното първоначално оценяване от ЕКПО към РИО – Враца, както и за направената препоръка относно вида и формата на обучение.
Да не се забравя! Чл. 11, ал.3 от Наредба № 1 / 29.01.2009 г. изисква в 7-дневен срок от приемането на дете или ученик със СОП директорът на ДГ или училището писмено да уведоми началника на РИО. Към момента това изискване се спазва по-скоро по изключение.
ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ НА ДЕЙСТВИЯТА ПРЕЗ УЧЕБНАТА ГОДИНА ПРИ РАБОТАТА С ДЕЦА И УЧЕНИЦИ СЪС СОП: /директорът подпомага организацията и осъществява контрол; ресурсният учител и председателят на ЕПИОВДУСОП координират дейностите, свързани с индивидуалната образователна програма/
-
Първоначална оценка на всяко дете или ученик от всеки от членовете на ЕПИОВДУСОП /15-25 септември/ - резултатите се вписват в доклад/и, който /които се представят на председателя на екипа след приключване на оценяването /примерни образци/
-
Съвместно от всички членове на ЕПИОВДУСОП се попълва Карта за оценка на образователните потребности на дете или ученик със СОП / до 30 септември/ - по съдържанието си Картата представлява “диагностичната част” на индивидуалната образователна програма /примерен образец/
-
Разработване на индивидуална образователна програма /до 30 септември/
Особено важно за училищата!!! В раздел VІІ, т.7 – Учебна дейност – непременно се определя по кои учебни предмети ученикът няма да се обучават по общообразователната учебна програма, а учебното съдържание ще бъде редуцирано. Впоследствие по тези учебни предмети се изготвят индивидуални тематични планове, които детайлизират учебното съдържание, което се предвижда ученикът да усвои, съобразно възможностите си.
-
Индивидуалната образователна програма се утвърждава от директора на училището.
-
С детето /ученика се работи за постигане на целите, заложени в индивидуалната образователна програма.
-
В края на първия учебен срок – проследяване на динамиката в развитието на детето или ученика със СОП - за всяко дете се изготвя информация за резултатите от изпълнението на индивидуалната образователна програма /примерен образец/, а председателят на ЕПИОВДУСОП изготвя доклад до директора на ДГ или училището, в който се съдържат обобщено данните за всички деца/ученици със СОП в ДГ /училището/примерен образец/. При необходимост се внасят промени в индивидуалната образователна програма на детето или ученика, в зависимост от оценяването на процеса на обучението и динамиката в развитието му. На председателя на ЕКПО към РИО – Враца се представя писмен доклад за дейността на ЕПИОВДУСОП през първия учебен срок /изготвя се от училището, като се имат предвид специфичните условия, срещнати трудности и др./
-
С детето /ученика продължава работата за изпълнение на индивидуалната му образователна програма.
-
В края на учебната година се процедира по аналогия с края на първия учебен срок. С оглед реализиране на принципа на приемственост и системност на работата с децата и учениците със СОП, е особено важно да се постигне точна, обективна и адекватна оценка на постиженията им, което ще бъде основа за продължаващата работа с тях през следващата учебна година.
-
След приключване на учебната година се изготвя доклад за дейността на ЕПИОВДУСОП, който се представя на ЕКПО към РИО – Враца.
Достарыңызбен бөлісу: |