20 ЛЕКЦИИ
държани в Берлин
между 23. 5. 1904 и 2. 1. 1906 г.
превод от английски: ВЕРА ГЮЛГЕЛИЕВА
НЕРЕДАКТИРАН ПРЕВОД
изготвил: ПЕТЪР ИВАНОВ РАЙЧЕВ – препис от копие
С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е
СТР.
21. ДВАДЕСЕТА ЛЕКЦИЯ, Берлин, 2 януари 1906 г…….............3
Царственото изкуство в нова форма. /на смесена аудитория от мъже и жени/. Криворазбирания и грешки на Свободното-масонство. Измамата на Тексил. Произход на името "Свободното-Масонство". Трите сфери или стълбовете на културата: Мъдрост, Красота и Сила. Разглеждане на 12-тото столетие и Легендата за Стария Граал според масонско тълку- вание. Контраст между мъжко-масонския и женско-свещеническия при- нцип; овладяване на неодушевената природа и приемане на дадени от Бога живителни енергии. Знакът на Кръста. Светия Граал като символ на овладяване силите на живота, което ще бъде постигнато в бъдеще: Царствено Изкуство в нова форма.
22. Гьоте и неговата връзка с Розенкройцерството…….................29
23. Бележки………………………………………………..................30
24. Относно копията на лекциите……………..................................95
ДВАДЕСЕТА ЛЕКЦИЯ ЦАРСКОТО ИЗКУСТВО В НОВА ФОРМА
/За мъже и жени заедно/
Берлин, 2 януари 1906 г.
Искам да говоря днес на вас за нещо, което е тема на много криво-разбирания и за което много изключителни грешки се разпространяват. Мно- зина от вас знаят, че вече съм говорил /*1/ на същата тема на нашето Об- що Събрание тази година и че, по онова време, следвайки окултна прак- тика, аз говорих отделно за мъже те и на жените. По специални причи- ни, които може бе ще станат още по-ясни от самата лекция, днес аз не прилагам този древен обичай и наистина, онова, което ме подтикваше както тогава, така и сега да разисквам този въпрос, е свързано с възможността рано или късно - да се надяваме по-рано - този древен обичай да бъде напълно изоставен.
Казах: Много криворазбирания се разпространяват по този въпрос. Не- обходимо е да ви спомена само един факт от собствения ми живот, за да ви покажа, че наистина не е лесно днес човек да прескочи онова, което е , грубо казано, фантастично и суеверно понятие, съществуващо за него. От друга страна, необходимо е само да кажа колко лесно и колко невероятно човек може да си постави единия крак в това понятие, когато бора ви с тези изключителни факти.
Нека просто да се спомним една случка в моя живот. Може би вие не бихте повярвали, обаче тя е вярна. Това беше около 17 или 18 години /*2/, когато бях в компания с университетски професори и с някои особено даровити поети. Сред професорите имаше някои теолози, от теологическия факултет на въпросния университет. Те бяха католици. И тъй в тази компания се говореше следното, не без основание, и съвсем сериозно, че един от тези теолози, много ерудиран мъж не излизал нощем вече, защото вярвал, че върлуват свободните-масони. Въпросният мъж бе представител на един голям факултет; той не разказва това, а негов колега го разказва. И той продължава да разказва, че когато е бил в Рим известно число монаси са разказвали това - може би 11 или 12 или 13 и са се заклели, че следната случка била истина.
В Париж един известен епископ в една своя проповед е говорил за ужасяващата опасност за света от Ордена на свободните-масони. След проповедта при този епископ се приближил един мъж и му казал, че той е свободен масон и би могъл да му даде възможността да присъствува на едно събрание на Ложата. Епископът се съгласил, казвайки на себе си: Аз ще взема със себе си малко свети реликви, за да бъда под протекция. И среща е била уговорена. Въпросният мъж завел епископа в Ложата, където му е било показано едно тайно място, от където той е могъл да
наблюдава всичко, което става. Той застанал на показаното място, стис- нал здраво Светите Реликви пред себе си и чакал да стане каквото и да е. Онова, което той видял, било описано по следния начин: Подчертавам, че някой от онези в компанията го сметнаха за съвсем съмнително.
Ложата била отворена. /Всъщност тя носела името "Ложа на Сатаната", макар че пред света имала друго име/. Тогава се появила една забележителна фигура. По древен обичай - как той е знаел този обичай той не обясни - фигурата не ходела. /Наистина добре известно, че духовете не ходят, те се плъзгат, както мнозина вярват. / Тази забележителна фигура открила заседанието. Епископът по никакъв начин не искал да разкаже какво се случило след това - то било твърде ужасно - ала той повикал цялата сила на реликвите и се чуло шум като гръмотевица по всички редове на седалките и прозвучал вика: Ние сме предадени! - и онзи, който бе открил сесията изчезнал. Накъсо казано, блестяща победа на епископската сила над онова, което е щяло да стане, както се предполага.
И в тази компания това беше разисквано като съвсем сериозно нещо /*3/. От това вие може да видите, че днес има хора, може би мъже по-ерудирани от мнозина други, добре известни, които въпреки това могат да смятат, че такова нещо може да се случи в Свободното-Масонство.
Фактически онова, което е станало /*4/ е било, че в средата на 80-те години на миналия век се появява една френска книга, която беше представило тайните на свободните-масони по най-страхотен начин, като те са били описани по-страшни, отколкото тайни. Тази книга специално разкривала как свободните-масони извършвали черна литургия. Тази книга бе една занимавка на едни френски журналист, на име Лео Тек- сил. Той повдигнал много шум, като внесъл и една свидетелка, наречена мис Ваан. В резултат църквата намерила, че свободните-масони и техните нощни срещи били толкова опасни, че почувствувала за необходимо да основат едно световно общество срещу Свободните-масонства. Ста- нало съвещание в Трент: и макар че това не е било истинско съвещание, било наречено "Втори събор в Трент". Посетили го множество епископи и стотици свещеници, председателствувал един кардинал. /Този конгрес станал най-голямата победа на Таксил/. Но след това бе публикувано опровержение, след което господин Таксил разкрил, че цялото съдържание на неговата книга, вкл. и споменатите хора, са били измислица.
Както виждате, има много възможности да се наложи цензура над такива неща. Това е един от най-лошите такива случаи, да се направи това с една институция със световна репутация. От всичко това вие трябва да си извадите едно заключение: че почти нищо всъщност не се знае за Свободното-масонство. Тъй като, ако нещо беше известно за тях, щеше
да бъде лесно човек да се информира и тогава не можеше такъв боклук да повлияе.
Наистина това или онова мнение за Свободното-Масонство преобладава в големи части на обществото. Днес обаче положително не е така трудно човек да си състави мнение, тъй като има доста изобилна литература, отчасти написана от онези, които са проучили много документи и отчасти също съдържащи неща, които свободните-масони са готови да разка- жат, тъй като те са вече били разказани от хора, които не умеят да си държат затворени устата. Всеки, който би се занимал до известна степен с тази литература ще си извади някакво заключение от това, което пише там. Обаче не ще бъде възможно да се дойде до едно правилно заключение от нея, защото все още е предимно вярно онова, което Лесинг, който самият е бил свободен-масон, е казал /*5/. Когато той е бил приеман, Майсторът на Церемониите го попитал: "Сега вие виждате нали, че оно- ва, в което сте били посветен, не е нищо подмолно или противорели- гиозно? "На което Лесинг отговорил: "Да, трябва да призная, че не съм научил такива неща. Аз всъщност бих се радвал да науча и такива неща, тъй като тогава поне бих научил нещо".
Това изказване на човек, който е бил в състояние да разгледа въпроса с правилно разбиране и че той не е научил всъщност нищо от онова, което е ставало там. От това можете да си извадите малко заключението, че онези, които не са свободни-масони не знаят нищо, тъй като дори онези, които са свободни-масони не знаят нищо важно. Общо взето, те получат впечатление, че нищо специално не са придобили, като са вътре. И все пак би било твърде погрешно да се вади такова заключение.
Има все още и друго мнение, което има твърде малко общо с истинското Свободно-Масонство. В един текст, появил се 1875 г. /*6/, авторът твър- ди, че Адам бил първият свободен-масон. Човек не може да отиде по- назад от първия човек при търсенето на основателя на едно общество.
Други твърдят, че Свободното-Масонство е едно древно египетско изку- ство; накратко, че то е онова, което винаги е било известно под името "Царското Изкуство", и това наистина някои го поставят назад в съвсем примитивните времена. Накрая, много обреди - така се обозначават символичните начини на Свободното-Масонство - носят египетски имена и тъй от тези имена бихте могли да си извадите заключение, че нещо, про- изтичащо от древната египетска култура, тук е включено. Най-малкото, нашироко разпространено е мнението, както вътре, така и вън от Сво- бодното-Масонство, че то е нещо много древно.
И тъй Свободното-Масонство наистина е нещо, което може да даде на хората голям обсег за размишление. Самото име е свързано с две въз- приятия, напълно различаващи се едно от друго. Някои твърдят - и те не
са голяма партия вътре в Свободното-Масонство - че цялото Свободно-Масонство произтича от работа, извършена от зидари в занаята на издигане сгради; докато другото мнение смята това за детинско и наивно и твърди, че Свободното-Масонство в действителност винаги е било едно изкуство, работещо в душата; и че символите, взети от работата на зидарите - такива като например престилката, чук, мистрия, длето, компас, линия, инструмент за чертане на прави ъгли, отвес, нивелир и пр. - се виждат като символи на душевно развитие. Така чрез израза "Масонст- во"/"Зидарство"/ трябва да се разбира не друго, а изграждането на вътрешния човек, работа за съвършенството на себето. Ако в днешно време говорите с един свободен-масон, вие ще можете да го изпитате, като му кажете, а той ще ви отговори, че е детински и наивен възглед да се вяр- ва, че Свободното-Масонство някога е имало каквато и да е с работата на зидарите. /Бел. прев. думата "mason" на англ. значи зидар. От тук и българското Свободно-Масонство често е наричало себе си Свободно-Зидарство/. Напротив, то никога не се е занимавало освен с изграждане на следните неща: изграждането на Чудния Храм, който е мястото на човешката душа, изграждането на самата човешка душа, която трябва да бъде усъвършенствувана и изкуството, с което трябва да се извърши всичко това. Всичко това е изразено в тези символи, така че великото да не бъде изложено на невежи очи.
Погледнато от съвременна гледна точка, и двата тези възгледи са напълно и съвършено неправилни, и то по следните причини. Що се отнася да първото мнение, съвременния човек - като говори, че вече не схваща самия себе си за толкова важен, колкото би трябвало да се счита; що се отнася до второто мнение, че тези символи служат само като метафори за работата върху душата, това мнение - макар, че то се счита от повечето свободни-масони като нещо неопровержимо, при правилно схващане, една глупост. Много по-правилно е да се свърже Свободното-Масонство с работата на изграждане сграда, наистина, не както днес се смята архитектурата или конструкцията, а по един основно много по-дълбок сми- съл.
Днес има, широко казано, две насоки в Свободното-Масонство. Едната е много по-многобройна всред онези, които днес наричат себе си масони. И тази многобройна насока претендира сега, че цялото масонство се състои в онова, което тя нарича Символично или Занаятчийско масонство. Главната външна характеристика на това масонство е, че то е разделено на три степени: чирак, калфа и майстор; а що се отнася до вътрешните характерни черти, ще кажем нещо за това малко по-късно. Извън тези Занаятчии Масони има доста масони, които поддържат, че Занаятчий- ското Масонство е само един продукт на упадъка на великата всемир на
масонска идея. Те смятат, че би означавало отпадане от тази велика масонска идея, ако се твърди, че масонството обзема само три Символични или Занаятчийски степени; докато всъщност същината, основното значение на Свободното Масонство лежи в т.нар. Висши Степени, които най-добре са запазени в т.нар. Шотландски или Приет Ритуал, който от една специфична страна, все още запазва една реликва от онова, което се е наричало Египетски, Мизраимски или Мемфиски Ритуал /*7/.
Така ние имаме две тенденции една срещу друга: Занаятчийското Ма- сонство и Масонството на Висшата Степен. Занаятчийското Масонство твърди, че Висшите Степени не са нищо друго освен една дрънкулка, основаваща се на човешката суетност, за която удоволствие е да има нещо специално, нещо духовно аристократическо със своето изкачване от степен към степен и гордостта си в притежанието на 18-тата или 20-тата или още по-висша степен. И тъй вие вече се запознавате с един пакет неща, които има вероятност да доведат до криво разбиране.
Свободното Масонство с Висшите Степени може да бъде проследено до старите Мистерии, до процедурите, които, до възможната степен, сме описали и ще опишем в нашата теософия; процедури, които са съще- ствували от предвечни времена и все още съществуват днес и които са запазили висшето свръхсетивно знание за човечеството. Това свръхсетивно знание, достъпно за хората, ще бъде предадено чрез онези, които би ха могли да придобият възможност да влязат в тези Мистерийни центрове; тъй като известни свръхсетивни сили са били развивани в тях, даващи им възможност да виждат в свръхсетивния свят. Тези предвечни Мистерии - в нашето време те са станали нещо друго, и за сега не желаем да говорим за това - съдържаха първоначалното семе за всички по-късни духовни култури. Поради това, че онова, което се представяше в тези предвечни мистерии не е това, което съставлява съвременната човешка култура.
Ако вие искате да разберете съвременната култура и де се потопите в нея, вие ще откриете, че тя се разделя на три области - областта на мъд- ростта, областта на красотата и областта на силата. Целият размах на духовната култура фактически се съдържа в тези три думи. Следователно те са известни като трите подпорни колони на човешката култура. Те са същите трима Царе на Гьотевата приказка за "Зелената змия и красива та лилия" /*8/ - Златния Цар, Сребърния Цар и Месинговия Цар. Това е свързано се наименованието на Свободното Масонство като "Царското Изкуство". Днес тези три области са отделени една от друга. Мъдрост та по същина се съдържа в онова, което ние наричаме наука; Красота по същина и въплътена в онова, което ние наричаме изкуство; а онова, което се нарича в Свободното Масонство Сила се съдържа в регулираното
и организирано живеене заедно на човечеството в Държава. Свободното Масонство включва всички това в отношението на волята към тези три принципа мъдрост, красота и сила.
Каквото тези три принципа трябваше да дадат на човечеството в предисторически времена е било връчено на кандидата за посвещение чрез разкриването на Мистерийните тайни. Сега поглеждаме назад към онова време, когато религия, наука и изкуство не са били разделени, а са били обединени. Всъщност за всеки, който може да вижда свръхсетивно, аст- рално, тези три принципа за него са едно единство. Във висшите области на виждане няма абстрактна наука; а само една наука, която съществува в картини, в онова, което има едно съществуване призрачно във външния свят и намира един израз неясен във въображението. Онова, което сега може да бъде прочитано в книги, в това или онова описание на Сътворението, за произхода на света и човечеството, не е бивало опис- вано; вместо това то е било довеждано пред очите на ученика в живи картини, във великолепно хармонични цветове. А онова, което ученикът би възприел като мъдрост е било едновременно изкуство и красота, е било нещо, което раздвижвало неговите чувства към по-големи висоти, отколкото ние преживяваме като заставаме пред една изключителна работа на изкуството. Жаждата за истина и красота, мъдрост и изкуство, а също и религиозен импулс, всички са се развили едновременно. Окото на човека на изкуството е поглеждало към онова, което е ставало в Мистериите /*9/ и онзи, който е търсил набожност, е откривал в обекта на своите религиозни стремежи в онези висши събития, които са били въз произвеждани пред очите му. Религия, изкуство и наука са били едно.
След това идва времето, когато това единство се разделя на три културни области: времето, когато интелектът тръгва по собствения си път. На- уката възниква в същото това време, когато Мистериите, които аз току-що съм описал, загубиха своята важност. Вие знаете, че западната философия и наука, истинската наука, започнала с Телес /Thales/. Това е вре- мето, когато тя най-напред се разви от предишната пълнота на живо та на Мистериите. Тогава също започна и онова, което в западния смисъл се схваща като изкуство; тъй като гръцкото драматично изкуство се разви от Мистериите. Докато в Индия до времето на Египетския култ /*10/ човек се занимаваше със страданието и смъртта на боговете, при великите гръцки трагични поети, такива като Есхил и Софокъл и пр. имаме работа с индивидуални човешки същества, които са образи на великия Всевишен. Чрез тези човешки същества, учениците на Мистериите възстановяваха страданието, борба та и нуждаещия се Всевишен, като по този начин показваха Бог на човеците чрез техните човешки образи
Всеки, който иска да разбере какво Аристотел е искал да каже под думата прочистване, катарзис /*11/, трябва да изтълкуват понятието посредством астралното, посредством тайните на Мистериите. Изразите, които той употребява да обясни трагедията са смътно отражение на онова, което учениците научаваха в Мистерийните школи. Спомнете си как Ле- синг изследваше душевните сили на страха и състраданието, които тря- бва да бъдат възбудени чрез трагедията. Това е доставило материал за множество велики и научни разисквания от дните на Лесинг насам. За Мистерийния ученик тези емоции биха се събудили реално, когато за не го беше изобразен Бог при неговото преминаване през света. Страда- нията, присъствуващи дълбоко в човешката душа, бяха чрез това направо възбудени и изтеглени навън, така както човек може да причини треска и я доведе до нейната кулминация. Това довеждаше до прочист- ване, така че човек да бъде в състояние да продължи до прераждане. Всичко това се появяваше в образи сенки в древните гръцки трагедии. Така както с науката, така и изкуството също беше развито от тези древни Мистерии.
На тези древни Мистерии Свободното Масонство на Висшите Степени дължат своя произход. В своите висши степени те нямат нищо друго освен една имитация на по-висшите степени на Мистериите, в които Мистерийният кандидат постепенно бива посветен. Сега можем също да разберем защо Занаятчийското Свободно Масонство толкова много настоява да няма вече по-висши степени. Фактически по-висшите сте пени повече или по-малко загубиха своето значение за Свободното Масон- ство през последните векове. Онова, което е станало в културата през последните векове твърде малко е било повлияно от Свободното Масон- ство. Ала имало е време, когато великите културни импулси са произтичали точно от онова, което Свободното Масонство би трябвало да бъде. За да разберем това, трябва да погледнем малко, по-дълбоко в един век, към който аз много често съм се връщал тук, а сега искам да спомена това с оглед на масонството, това е 12-то столетие на нашето европейско културно развитие.
По онова време окултизмът, проявяващ се под различни наименования, игра много по-голяма роля в тогавашната култура, отколкото бихме могли да си представим днес. Ала всички тези различни имена вече не са приложими днес. И аз ще обясня защо. Като взема за пример самото Свободно Масонство, ще ви обясня, защо тези имена не допринасят нищо съществено за разбиране на въпроса.
Онова, което сега ще разкажа, всеки може да го преживее, ако стане чирак свободен масон. И тъй като тези неща са известни, поне по име, аз съм в състояние да говоря за тях.
Обикновена практика е онова, което е известно като "покриване с кере- миди". Когато Ложата е отворена и Уважаваният Майстор е заел своето място и Външният Пазач е на своя пост, първият въпрос на Уважавае- мия Майстор е: Покрита ли е Ложата с керемиди? Броят на свободните масони, които разбират какво означава този израз, са навярно малцина. Тъй като това е съвсем прост въпрос, аз наистина мога да ви дам обяснение на термина. По времето, за което аз говоря, да бъдеш един свободен масон е означавало да си в усилено противодействие срещу всичко, което е заповядало външната официална власт. Следователно било е необходимо да се провеждат работите на свободните масони с изключително голяма предпазливост. Точно по тази причина по онова време беше необходимо за Свободното Масонство да се появява под различни име на, които са звучали безвредно. Между другите имена те са се наричали "Братята на Занаята" и т. н. Днес Свободното Масонство е изпълнило голяма част от онова, което то тогава си предначерта. Днес то самото официално е една власт в света.
Ако ме попитате каква е всъщност работата на Свободното Масонство, аз трябва да ви отговоря с абстрактни думи; тя се състои в това, че неговите членове имат за задача да предусещат мисловно няколко века по- напред събитията, които ще стават в света; и да усъвършенствуват високи идеали на човечеството по един напълно съзнателен начин, така че тези идеали да не са само абстрактни идеали.
Достарыңызбен бөлісу: |